Opublikowano Dodaj komentarz

Mąka włoska do pizzy – jaka jest najlepsza?

mąka włoska

Mąka na pizzę włoską nie może być przypadkowym produktem, szczególnie jeśli chcemy delektować się wybornym smakiem tego specjału i poczuć klimat słonecznej Italii. Jeśli szukacie odpowiedzi na pytanie, jaka jest najlepsza włoska mąka do pizzy, koniecznie przeczytajcie ten artykuł.

Maka włoska do pizzy typu 00 – czym się cechuje?

Ciasto na pizzę przygotowuje się przy użyciu włoskiej mąki pszennej typu 00 – bardzo drobno zmielonej. Niezwykle trudne lub nawet niemożliwe jest znalezienie polskiego odpowiednika tej mąki. Każda mąka powstaje podczas procesu rozdrabniania ziarna zbóż, który przeprowadzony wielokrotnie, dostarcza dwa produkty: mąkę oraz otręby. Różny stopień zmielenia i oddzielenia otrębów wpływa na typ mąki, a najczęściej dzieli się je na dwa rodzaje: mąki jasne oraz ciemne. Mąka typu 00 należy do mąk jasnych. Tego typu mąka włoska do pizzy (Farina 00) produkowana jest we Włoszech, w wielu młynach, których produkty różnią się między innymi mocą, czyli zawartością glutenu, oraz innymi czynnikami. Cechuje ją bardzo wysoki stopień zmielenia, jest niezwykle lekka i całkowicie oczyszczona z otrębów. Zawartość mąki 00 w wyrobach powoduje, że jest zachowana kruchość i chrupkość. Pokryte np. sosem nie nasiąkną nim, będą dalej stanowić doskonałe i smaczne danie. 

Najlepsza mąka włoska do pizzy – jaką warto wybrać?

Różne rodzaje mąki posiadają różne wymagania dotyczące czasu wyrastania ciasta, oraz stopnia jego nawodnienia. Jaka mąka na pizzę włoską będzie doskonałym wyborem? My rekomendujemy mąkę marki Polselli ze względu na jej stałą wysoką jakość, oraz walory smakowe. Mąki tej firmy są polecane przez AVPN (Associazione Verace Pizza Napoletana – Stowarzyszenie Prawdziwej Neapolitańskiej Pizzy). Śmiało można też używać innych włoskich mąk typu 00 (najdrobniejsze zmielenie ziarna) dostępnych na polskim rynku. Popularne włoskie mąki do wypieku pizzy w Polsce to między innymi:

  • 5 Stagioni, 
  • Caputo, 
  • Petra, 
  • Gran Mugnaio, 
  • Divella. 

Oprócz grubości zmielenia mąka posiada także moc określaną we Włoszech literą „W”. Moc mąki zależna jest od zawartości w niej białka. Im wyższe „W”, tym mocniejsza jest mąka (tym więcej wchłonie wody podczas wyrabiania) oraz ciasto z niej powstałe będzie dłużej dojrzewać. im jest ona silniejsza, tym wyższy jest poziom hydratacji ciasta. Oznacza to, że gluten może ulec większemu nawodnieniu i ma mniejszą skłonność do rozrywania podczas wyrabiania ciasta. Ciasto na pizzę powinno być robione przy użyciu silniejszych mąk (takich jak W250-310). Nadaje się ono również na bagietki i pieczywo pszenne (długo fermentujące). Większa siła mąki oznacza większą liczbę białka w składzie mąki.

Czas dojrzewania ciasta jest często opisany na opakowaniu włoskiej mąki i określony dla dwóch środowisk symbolem TA temperatura ambiente (czyli pokojowa) lub TC – temperatura controlata (czyli dla ciasta dojrzewającego w lodówce). Aby dobrać mąkę o odpowiedniej mocy, należy znać rodzaj pizzy, jaki chcemy upiec. Najpopularniejsze typy włoskiej pizzy to Classica, Napoletana, oraz Pizza al Taglio, znana także jako Taglia alla Romana. Chcąc przygotować ciasto na pizzę jak prawdziwy, włoski pizzaiolo, trzeba wybrać włoską mąkę 00 dostępną również w ofercie naszego sklepu – zapraszamy do zapoznania z asortymentem wszystkich fanów kuchni włoskiej!

Dodaj komentarz