Opublikowano Dodaj komentarz

Oryginalne sery włoskie – poznaj ser Fontina

italy

Fontina to włoski ser o miękkiej konsystencji, który jest produkowany z mleka krowiego. Po dwóch miesiącach dojrzewania jest gotowy do konsumpcji. Oto kilka ciekawych faktów na temat tego dobrego włoskiego sera, które zainteresują każdego smakosza.

Historia Fontina. Jak wygląda ten włoski ser?

Jaka jest historia sera Fontina? Pierwsze wzmianki o tym produkcie pochodzą z 1270 roku. Ser ten pochodzi z Doliny Aosty, najmniejszego włoskiego regionu, który obecnie liczy około 35 000 mieszkańców. Krążki Fontiny uwieczniono na freskach, które zdobią zamek w Issogne. 

Fontina ma jasno-żółty kolor i zwartą, cienką skórkę, która w zależności od długości dojrzewania może mieć jaśniejszy lub ciemniejszy odcień brązu. Okrągła forma z charakterystyczną pieczątką sprawia, że nie sposób pomylić tego włoskiego sera z żadnym innym. Przeciętna forma sera Fontina osiąga średnicę 35-45 cm i waży 8-12 kg. Warto wspomnieć, że te produkt jest chroniony europejskim znakiem PDO od 1996 roku.

Ile kalorii ma ser Fontina i jak smakuje?

Włoskie sery z pewnością nie należą do niskokalorycznych produktów, ale nie są to puste kalorie, a doskonałe źródło białka oraz innych składników odżywczych np. wapnia, sodu, potasu. W 100 g sera podpuszczkowego Fontina znajduje się około 389 kcal. Jak smakuje Fontina? Ten półtłusty ser z mleka krowiego dosłownie rozpływa się w ustach. Ma elastyczną konsystencję i delikatny, specyficzny smak (to zasługa wypasu krów na wysokogórskich pastwiskach alpejskich). 

Do czego pasuje ser Fontina?

Fontina to uniwersalny ser włoskiej produkcji, który nadaje się do zapiekania, duszenia i gotowania. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby traktować go jako dodatek do kanapek lub pizzy. Wiele osób chętnie wykorzystuje Fontinę na deskę serów, delektując się jego smakiem w towarzystwie dobrego wina. Ser można wykorzystać do zapiekanki z grillowanymi polędwiczkami, makaronu z kurczakiem lub fondue. Doskonale sprawdzi się również jako urozmaicenie sałatek np. z gruszką i orzechami włoskimi.

Osoby, które chcą przekonać się, jak smakuje ser Fontina, zapraszamy serdecznie do zapoznania z ofertą naszego sklepu z włoskimi produktami delikatesowymi. 

Dodaj komentarz